Additional information
| UPC | 798681699773 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | PMCX-762R-7B-LT-PCB |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Length | 7.75" |
| ATF Type | Pistol |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 28 + 1 |
| Length | 46.4 |
| Number of Magazines | 1 28 rd. Magazine |
| Package Height | 4.3 |
| Package Width | 11.5 |
| Rate of Twist | 1-in-9.5" |
| Shipping Weight | 8.8 |
| Sights | Optic Ready |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Thumb |
| Model | MCX |
| Magazine Included | 1 x 28-Round |
